Autor: Administrator2,   data: 24.11.2012

NWSP na Gali Erasmusa w Warszawie

2012 to rok znamienny dla Programu ERASMUS, największego europejskiego programu, który wspiera mobilność studentów i pracowników uczelni wyższych. Jest to rok jubileuszowy, bowiem mija 25 lat od rozpoczęcia programu. Każdy z 33 krajów uczestniczących w Programie obchodzi tę rocznicę w szczególny sposób, tak żeby jak najszerzej upowszechnić dotychczasowe osiągnięcia rozwoju europejskiego systemu szkolnictwa wyższego oraz przedstawić znaczenie programu w budowaniu zintegrowanego społeczeństwa europejskiego, jak również wzrostu konkurencyjności młodych Europejczyków na rynku pracy.

W Polsce największym wydarzeniem związanym z obchodami była GALA ERASMUSA, która odbyła się 23 listopada 2012 w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Galę zorganizowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji - Narodowa Agencja programu "Uczenie się przez całe życie", a uczestniczyło w niej ok. 300 przedstawicieli środowisk akademickich.

W programie tego pamiętnego wydarzenia było m.in. wystąpienie Jana Truszczyńskiego, dyrektora generalnego ds. edukacji, szkoleń, kultury i młodzieży, Komisja Europejska. Przypomniał on wiele faktów związanych z programem, który „zmienił życie prawie trzech milionów młodych ludzi i otworzył umysły całego pokolenia, stając się najbardziej znanym i udanym programem mobilności na świecie, przytoczył mnóstwo imponujących liczb, ale też zwrócił uwagę na duże zmiany projektowane na kolejne lata funkcjonowania programu Erasmus. Intrygujący wykład inauguracyjny pt. „Wpływ mobilności na kształtowanie tożsamości europejskiej” wygłosił prof. Krzysztof Zanussi. Został również odczytany list gratulacyjny prof. dr hab. Barbary Kudryckiej, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

W dalszej części konferencji wystąpiła m.in. Beata Skibińska, zastępca dyrektora programu „Uczenie się przez całe życie”, jedna z najbardziej zasłużonych osób dla funkcjonowania Erasmusa w Polsce, co zresztą zostało zauważone i nagrodzone przez wszystkich obecnych na spotkaniu. Zaprezentowano na też film promujący studia w Polsce 'Poland – my best choice!' Pod koniec konferencji odbyła się debata o mobilności nt. „Erasmus w Europie i w Polsce, Polska w Erasmusie – jak program zmienił oblicze polskiego szkolnictwa wyższego i społeczność akademicką”.

Uroczystą Galę uzupełniły występy młodych artystów, muzyków i tancerzy – studentów polskich szkół artystycznych.